Para kulesinde kilit isim, İmamoğlu’nun gözdesi: İfadesi merak ediliyor

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda para kulesi skandalı yargıya taşındı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Benimle ilgisi yok” dediği görüntülerin arkasından, İmamoğlu’na yakın bir isim çıktı. Dün ifade veren Fatih Keleş, parayı İmamoğlu’nun Beylikdüzü İlçe Başkanlığına getirdiği Turan Taşkın Özer’den aldığını söyledi. 

İmamoğlu’na yakınlığıyla bilinen Özer de ifadeye çağrıldı. Fatih Keleş’e parayı çantalarla veren Özer’in ifadesinde ne diyeceği merak ediliyor. 

FATİH KELEŞ: PARALARI BANA TURAN TAŞKIN ÖZER VERDİ

Ekrem İmamoğlu’nun Danışmanı Fathi Keleş ifade verdi. Keleş, parayı şu an milletvekili olan Turan Taşkın Özer’den aldığını söyledi. Keleş’in ifadesinde Özer şöyle geçiyor: 

Paraların bağış yoluyla mı başka bir yerden mi geldiğini bilmiyorum. Sayarak teslim almadım, nasıl olsa il yönetimi biliyordur diyerek gerek de duymadım. Ofise gittiğimde Özgür Nas ile Can Poyraz bekliyorlardı. O gün para en az 3-4 defa sayıldı. Farklı çantalardan Türk lirası, euro, dolar cinsinden paralar çıktı. İlden gelen arkadaşlar konuya hakimdir diye çok önemsemedim. Ofiste 1 saatten fazla kaldıktan sonra Özgür Bey ve binayı satan Ali Rıza Braka kendi aralarında parayı teslim edip teslim aldıklarına dair tutanak tanzim etmişler. Tutanağı görmedim bile. Sonra ofisten ayrıldım. Ben paraları kendim temin etmedim. Paraları o tarihte bana Turan Taşkın Özer çantalar içerisinde verdi. Olayda herhangi bir dahlim yoktur. Son olarak, paranın nereden geldiği ve nereye gittiğiyle alakalı kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının yanlış olduğunu söylemek istiyorum. Buradan bir komplo çıkarılmaya çalışılmaktadır. Meşru bir amaçla yani partimize taşınmaz satın alınmasıyla alakalı orada bulundum.

Fatih Keleş’in ifadelerinde bahsettiği Turan Taşkın Özer, “tanık” sıfatıyla ifadeye çağrıldı.

KİLİT İSİM ÖZER, AÇIKLAMA YAPACAK MI?

Ekrem İmamoğlu, 2015’te Turan Taşkın Özer’i CHP Beylikdüzü İlçe Başkanlığı görevine getirmişti. 2022’ye kadar 3 dönem Beylikdüzü İlçe Başkanlığı yapan Özer, son genel seçimde CHP’den İstanbul Milletvekili oldu. 

Özer, İmamoğlu’nun İBB Başkan adayı olduğu dönemde de yakınında yer almış, Mart 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında kampanya danışmanlığı yapmıştı. 

Sabah gazetesinde yer alan habere göre İmamoğlu, İBB Başkanı olduktan sonra da ikilinin ilişkisi sürdü. Özer’in kardeşi Saymı Seçkin Özer, İBB’nin iştirak şirketlerinden Kültür A.Ş’nin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için açtığı 8 ihalenin en büyüğünü almıştı. 

Tüm bu gelişmelerden sonra Özer’in ifadesinde hangi bilgileri vereceği merak ediliyor.

İMAMOĞLU İNŞAAT’IN GENEL MÜDÜRÜ DE SAVCILIĞA ÇAĞRILDI

Öte yandan, soruşturma kapsamında, CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer’in “tanık” sıfatıyla, para sayma görüntülerinde olduğu görülen İmamoğlu İnşaat Genel Müdürü Tuncay Yılmaz’ın ise “şüpheli” sıfatıyla savcılığa çağrıldığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı sosyal medya hesaplarında, “Fatih Keleş’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda para destelerini sayarken çekilen görüntüleri ortaya çıktı” notuyla paylaşılan görüntülere ilişkin maddi gerçeğin ortaya çıkarılması, suç ve suç unsuru bulunup bulunmadığının tespit edilmesi amacıyla resen soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında eski CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Özgür Nas ve CHP İstanbul İl Başkanlığının eski basın danışmanı Can Poyraz dün ifade vermişti.​​​​​​​

KAYNAK: HABER7, SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x